Our Staff

Administration

Bryan O'Shea, Principal

Holly Gilbert, Assistant Principal

Craig McMillen, Assistant Principal

Kris Sander, Assistant Principal/Athletic Director

Greg Waits, Athletic Supervisor

Counseling Department

Dale Corbett

Susan Galloway

John Sayre

Valerie Williams

Amy Wise- Librarian

Jodi Smelko-Schneider- Nurse

Katy Zeanah- Psychologist

Amber Cooke- Speech Therapist

Joe Dollins- Adapted P.E.

Lean Riesenberg- Building Sub

Louise Whiteman- Building Sub.

Mary Price, Truant Officer

Art Department

Brian Bosworth

Suzanne Moore

Hannah Mayle

Business Department

Phillip Freeman

Jeremy Johnson

Jody Kula

Rachel Miller

Heather Sayre

Engineering

Danielle Mason

English Department

Angela Ash

Lynne Brungarth

Mike Crabtree

Beth Edgington

Kristina Glass

Kristina Jacob

Arthur Jordan

Stefanie McConnell

Kelsie O'Hanlon

Kelsey Parker

Ann Schulter

Sarah Watkins

Shane Watkins

David Bowers (EL)

Family and Consumer Science Department

Sharon Pallas

Katie Williamson

Foreign Language Department

Rich Bartholomew

Chelsea Borzenski

Emily Chavez

Kaitlin Ditty

Hillary Golberg

Karen Harmeyer

Uzma Khan

Tracy Loar

Brad Reeves

Health and Physical Education Department

Linda Conti

Jane Taylor

Chasity Thomas

Ted Williams (CBIP)

Mathematics Department

Erica Beebe

Joshua Blankenship

John Bova

Heather Coonfare

Lori Fullen

Whitney Fullen

Denise Kovaleski

Marissa Lou

Roeann Nelson

Matthew Shaul

Jessica Tepe

Erin Vanderzwart

Tim Wilson

Music Department

Jason Graham

Walt Riesenberg

Hannah Laubscher

Thomas Traini

Ann Johnson, Vocal Music

NJROTC

Chief Anthony Christie

Commander Dustin Martin

Science Department

Robert Alton

Megan Blaney

Andrew Eschbach

Kevin Heacock

Eric Joreski

Eric Juengel

Christina Nicol

Kaitlin O’Hara

Gwynne Posey

Jennifer Schafer

Donald Snavley

Larry Sutton

Joel Taylor

Patricia Weethee

Social Studies Department

Tony Forte

Joy Hansen

Jay Howard

Josh Keller

Kyle McDowell

Kevin McFann

Carolyn McIntire

Dr. David Nelson

Brian Smith

Megan Smith

Tennyson Varney

Chuck West

Jeffrey Yetter

Special Education Department

Ryan Alexander

Beth Bienko

Jeffrey Blevins

Julie Cahill

Dawn Coldren, Career Development

Mark Dennis

Ashley Fenner, Transitions Coordinator

Troy Fleischman

Kevin Flynn

Chris Garriga

Michaela Gates

Denise Giesecke

Mitch Habermehl

Denise Harper

Kelly Harris

Scott Hoy

Melanie Jech

Tyler Kent

Christian Meister

Marty Smith

Julie Willison

Katie Yingling

Sign Language Interpreter

Siera Bourizk

Classified Staff

Sandra Straight- Accounting Secretary

Janet Walker- Administrative Secretary

April Stump- Athletic Secretary

Lisa Kent- Attendance Secretary

Geri Huygen- Counseling Secretary

Janie Wemlinger- Counseling Secretary

Lora Giese- Registrar

Bob Kent- Hall Monitor

Jim Walker- Lunch Monitor

Kirsten Beck - Medical Monitor

Custodial

Michael Berry- Head Custodian

Vincent Massey- Custodian

Lorna McMillin- Custodian

John Harris- Custodian

Jacob Harris- Custodian

Dave Latoski- Custodian

Aides

Wanda Mason- Clerical Aide

Tammy McDowell- Clerical Aide

Vickie Byrd- Clerical Aide

Ralene Vawter- Clerical Aide

Yvonne Moore- ERC Aide

Karol Massey- ISR Aide

Regina Damapolous- Medical Aide

Mike Baldwin- Special Education Aide

Cathy Bernholtz- Special Education Aide

Christine Berry- Special Education Aide

Siera Bourizk- Special Education Aide

Cari Burchwell- Special Education Aide

Tabitha Clark- Special Education Aide

Kim Dennis- Special Education Aide

Amy Dillie- Special Education Aide

Diane Fout- Special Education Aide

Brenda Golden- Special Education Aide

Beth Householder- Special Education Aide

Michelle Pilkington Clark-Special Education Aide

Gary Schrecengost- Special Education Aide

June Sliker- Special Education Aide

Rhonda Thompson- Special Education Aide

Lisa Caughron- Special Education-Work Study Aid

Cafeteria Staff

Deidre Rath (Head Cook)

Connie Beal

Lesa Corbin

Melinda Craley

Lyn Duemmel

Megan Gabriel

Kirsten Keplar

Jennifer Meyerin

Deborah Prushing